Dobrodružství neprožije ten, kdo sedí doma... (James Joyce)

O nás

11. PS VLCI JE TÁBORNICKÁ SKUPINA PIONÝRA S DLOUHOLETOU TRADICÍ. V BRNĚ - ŽABOVŘESKÁCH SE V NAŠÍ KLUBOVNĚ SCHÁZEJÍ ČLENOVÉ Z NAŠÍ "MATEŘSKÉ" ČTVRTI, ALE I Z KOMÍNA, KRÁLOVA POLE, BYSTRCE A DALŠÍCH.

Jsme Pionýrský tábornický oddíl působící v Brně-Žabovřeskách, kde máme vlastní klubovnu s velkým areálem. Pravidelně se potkáváme na schůzkách a podnikáme víkendové výpravy mimo město. O letních prázdninách pořádáme stanový tábor v jižních Čechách. Na všech akcích zažijí děti dobrodružství a zahrají si spoustu zajímavých her. Kromě pěší turistiky, vodáctví, pobytu a přežití v přírodě a poznávání kulturních krás naší země, mají možnost si vyzkoušet i některé netradiční činnosti. Pořádáme zimní lyžařské expedice. Jezdíme pomáhat na farmu, kde se děti naučí jezdit na koni. Spolupracujeme se speleology, kteří nám umožňují navštěvovat běžně nepřístupné jeskyně.

Činnost skupiny je zaměřena zejména na poznávání přírody, turistiku a tábornictví - pobyt v přírodě, sportovní a kulturně - poznávací aktivity. Na pravidelných schůzkách mají děti možnost dozvědět se spoustu zajímavých informací, osvojit si dovednosti, které potom využijí na jednodenních a vícedenních výpravách (podzimní prázdniny, jarní prázdniny, Velikonoce...) a letním táboře. V dětech se snažíme probudit lásku k přírodě, k práci (své i druhých), kamarádství. Naše činnost jim nabízí spoustu zážitků, na které všichni starší členové rádi vzpomínají. Mimo naše vlastní výpravy a jiné aktivity se účastníme akcí pořádaných v rámci města Brna či celé republiky. Mezi naše reprezentační úspěchy patří řada předních umístění v městských tábornických soutěžích.

Vše se s postupem času mění a tak i naše skupinové, oddílové oblečení. Kroj se sice za poslední dobu až tolik nezměnil, zato oddílové tričko určitě ano a máme tu i dvě novinky – oddílové plavky a ručník. Více se dočtete v následujícím představení jednotlivých kousků.

Kroj

Kroj nosíme na všechny výpravy a pionýrské akce, kterých se zúčastňujeme. V minulosti jsme jej ale nosili i na všechny schůzky. Alespoň co naše paměť sahá, nebýval kroj výrazně odlišný od toho současného. Jinak jsme například značili dosažené stupně výchovného systému. Pro nováčkovskou zkoušku to byla tzv. pecka uprostřed proužku v barvě družniky na pravé kapse, pro další stupně to byly kovové hvězdičky. V každém případě to dost tlačilo … :o) Poslední umístění zelené ligy bylo na tom samém místě jako nyní, ta stará se dávala na košili na pravý rukáv. Šátky byly v minulosti batikované a byly ve třech různých barvách. Účelem rozdělení bylo odlišení členů našich tří oddílů. Člen skupiny získá šátek po složení nováčkovské zkoušky a slibu. Stává se tak plnoprávným členem skupiny. Potkáte-li Vlka s šátkem, víte, že je to opravdu aktivní člen, který jezdí na většinu výprav, chodí na všechny schůzky, naučil se něco z tábornických a dalších dovedností a s největší pravěpodobností se učí dál … Kroj se nosí vždy zastrčený v kalhotách! Náš současný kroj sestává z těchto částí: 

  • zelená pionýrská košile s dlouhým rukávem
  • šedý šátek (symbolizuje šedou vlčí srst); uzel, který používáme, tzv. Dobráček, můžete rozvázat až po splnění dobrého skutku. Po zavázání by měly cípy šátku utvořit jakousi „jedničku“ - jeden cíp je kratší než druhý.
  • kovový znak Pionýra a woodcraft na levé kapse a nad ní
  • stužka v barvě družiny na pravé kapse
  • vyšívaná mřížka - získané stupně výchovného systému na pravé kapse
  • nejčerstvější umístění v Zelené lize nad pravou kapsou (stará umístění se odstraňují)
  • domovenka a znak skupiny na levém rukávu
  • získané odborky na pravém rukávu
  • stužky na náramenících (označení funkce - skupinář, oddílák, rádce družiny; v minulosti jsme používali ještě označení pro podrádce a vlajkonoše)
  • pro vedoucí – píštalka na zelené šňůrce, která je uvázaná na pravém nárameníku. Píšťalka je zastrčená v levé kapse.

Tričko

Oddílové tričko je opět kus oděvu, který nosíme na naše akce. V létě, kdy někteří špatně snáší kroj z umělých vláken, jej tímto tričkem nahrazujeme. Případně je nosí ti, kteří zatím kroj nemají. Trička byla v minulosti odlišná. Každý oddíl si vytvářel svá vlastní, podle svého vkusu a nápadů. Sjednotila se v roce 2004, kdy jsme slavili 40. výročí založení skupiny. Při této příležitosti jsme nechali vyrobit trička vínové barvy se žlutým potiskem. Nyní je nahradila šedá s černým potiskem.

Šátek

Červený klimatexový šátek na hlavu se žlutým Vlčím potiskem. Používáme jej jako nepovinný doplněk oddílového oblečení.

Plavky a ručník

Toto jsou nejčerstvější kousky našeho vlčího šatníku. Byly vyrobeny při příležitosti konání prvního Vlčího póla v roce 2008. Rozhodli jsme se pro barevnou kombinaci, která se nejvíc blížila oddílovému tričku. Myslíme si, že je povedená … :o)

Táborová trička

Kromě oddílového trička nosíme i trička táborová, která si sami vyrábíme.

Kontakt

11. PS Vlci

vlcibrno@seznam.cz

Klubovna: Kroftova 108, Brno 616 00

Adresa pro korespondenci a fakturaci: Blatného 7, Brno 616 00

725 059 296

Vyhledávání

www.pto.pionyr.cz - stránky Sdružení pionýrských tábornických oddílů

www.jihomoravsky.pionyr.cz - stránky Jihomoravské krajské organizace Pionýra

www.pionyr.cz - stránky ústředí Pionýra ČR

www.parawestern.eu - Jezdecká westernová škola

www.woodcraft.cz - Liga lesní moudrosti

www.topovo.cz - stránky Matýska, Xanty a Topa

www.jan.jarka.sweb.cz - Honzinovy stránky

www.flexa.cz - Šestkovo webování

www.lupinavlk.tripod.com - stránka chovatele vlka z Písku

www.podzemi.webpark.cz - brněnské podzemí

Fotografie použita dle Creative Commons James E. Petts  © 2009 - 11. Pionýrská skupina Vlci. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode